İPUCU

HTTP’den HTTPS’ye geçişler bir süredir gündemi oldukça meşgul etmekte. Söz konusu bu geçişin elbette ki ilk hedefi güvenliktir. HTTPSye geçiş, güvenliğin yanı sıra SEO için de önemlidir. Sonuç olarak bu geçiş sadece güvenli bir ortam sağlamayacak, Analiz Raporlarında da HTTPS veri bilgisi başta olmak üzere birçok yeni avantaj oluşturmuş olacak.

Aşağıda tüm bankaların EFT (Elektronik Fon Transferi, bankalar arası para göndermek işlemlerimnde kullanılmaktadır.) kodları listelenmiştir.

ISO 9362 (SWIFT kodu veya BIC kodu) uluslararası para transferlerinde kullanılan bir kod sistemidir. Uluslararası ticarette genel olarak SWIFT veya BIC ifadeleri kullanılır. BIC, Bank Identifier Codes (Banka tanımlama kodları) ifadesinin kısaltılmasıdır. SWIFT kodları bir bankanın tüm şubeleri için aynıdır.

 

Swift, söz konusu bankayı belirten 8 veya 11 haneli bir koddan ibarettir. Tüm dünya bankacılık sisteminde SWIFT kodları standarttır. İlk 4 karakter - banka kodu, sonraki 2 karakter - ISO ülke kodu, sonraki 2 karakter - yerel kod, eğer verilmişse son 3 karakter ise - şube kodunu belirtir. Merkez Şube için XXX kullanılır. Türkiye'de hizmet sunan bankaların BIC ve SWIFT kodları aynıdır.