WhatsApp

Kimi henüz yeni tanışıyor, kimi de ‘izlenecekler’ listesinde bekletip bir türlü izlemeye fırsat bulamıyor. Bahsettiğimiz dizi, 54 yılı geride bırakan bir efsane… Doctor Who. Diziye bir türlü başlayamayan veya nereden başlayacağını bilmeyenler için Doctor Who izleme rehberi hazırladık ve size adım adım bu İngiliz yapımı kült dizinin aurasına kaptırmaya çalıştık. Siz de Doctor Who izlemeyi düşünüyor ama sağdan soldan duyduklarınızla kafanız karıştığı için bir türlü cesaret edemiyorsanız; kemerlerinizi bağlayın. Uzay ve zamanda yolculuğa çıkıyoruz!

1- Dizi, Bizlere Bir Zaman Lordu ve Yoldaşlarının Maceralarını Anlatıyor! 

Doctor Who adını duyanların en çok yanıldığı şey, diziyi bir hastanede çalışan doktorun hayatını anlatan bir dizi sanmaları… Fakat gerçek öyle değil. Doctor Who bir bilim – kurgu dizisi ve “Doctor” lakaplı bir zaman lordunun, TARDIS isimli uzay gemisiyle uzayda ve zamanda yaptığı yolculuğu anlatıyor. Doktor ve yol arkadaşlarının çok eğlenceli, heyecanlı, yeri geldiğinde hüzünlü anılarına eşlik ederken onları benimsemeden edemiyoruz.

2- Doctor Who İlk Bölümü 1963’te Yayınlandı!

Ona boşuna efsane demiyoruz. Birkaç nesli büyüten dizidir Doctor Who. İlk bölümü 1963 yılında yayınlandı ve yediden yetmişe geniş hayran kitlesini hala yalnız bırakmadı. Dememiz o ki, onu gözünüzde küçültmeyin. Karşınızda yarım asrı devirmiş bir bilim kurgu dizisi olduğunu unutmayın.

3- “Peki 54 Senelik Diziyi Nasıl İzleyeceğim? Çok fazla!”

Hayır, değil. Yani burada sizlere dizinin modern dönem ve klasik dönem olarak ikiye ayrıldığını söylememiz gerekiyor. Dizinin klasik dönemi 1963 – 1996 yılları arasında yayınlandı ve zaten şuan da klasik döneme ait bölümleri bulmak pek kolay değil. Doctor Who izlemek isteyenleri, 2005 senesinden itibaren yeniden başlayan modern döneme bekliyoruz. Zaten internet sitelerinde Doctor Who ilk bölüm yazdığınızda karşınıza modern dönemin sezonları çıkacaktır.

4- “Sadece Modern Dönem’in Bölümlerini İzlesem Diziyi Anlar mıyım?”

Kesinlikle. Çünkü dizi, genç hayranlar için yeniden hazırlanıp yayınlandı. İlk bölümü izlediğinizde Doktor’un bir geçmişi olduğunu anlıyor, merak ediyorsunuz. Ama bu sezonlar içinde Doktor’un kimliğini dizi zaten size tanıtıyor. Zaten Klasik Dönemi izlemiş olan genç hayranlar,  bir elin parmaklarını geçmeyecek sıklıkta… Endişelenmeyin.

5- “Neden Sürekli Başrol Değişiyor? Birden Fazla Doctor mu var?”

Daha önce bu dizinin bir bilim kurgu dizisi olduğunu söylemiştik. Doctor Who da, kendine özgü, yaratıcı senaryosu ile diğer dizilerden çok farklı bir olaya imza atıyor; rejenerasyon. Zaman lordu olan Doctor, insanlar gibi yaşlanıp ölmüyor. Ölümü atlatma yöntemini bulan ırkı sayesinde, ölmek üzereyken rejenerasyon geçiriyor. Elbette artı ve eksileri olan bu rejenerasyon yönteminde öğrenmeniz gereken çok şey var. Çünkü hiçbir şey sınırsız değil! Ama bu sayede bizler yarım asırdır birbirinden farklı, yetenekli isimleri Doctor rolünde görebiliyor; her birine ayrı ayrı tutuluyoruz.

6- Gelenin Gideni Aratmadığı Tek Dizi!

Birkaç sezonda bir yeni Doctor’a, yeni yol arkadaşlarına hatta yeni TARDIS’e alışmamız gereken bir dizi Doctor Who. Aslında değişiklikler ve sevilen oyunculara veda etmeyi kimse sevmez. Bu dizide almanız gereken risklerden biri bu… Fakat şöyle bir gerçek var ki, bu diziyi eşsiz kılan unsurlardan biri. Bu dizide gelen, gideni asla aratmıyor! Yeni gelişmelere hemen alışıp sevmeye başlıyorsunuz.

7- Modern Dönem 10 sezon devirdi!

2005 yılında Christopher Eccleston ile başlanan macera, Peter Capaldi’nin Doctor’una kadar geçen on yıllık sürede hız kesmeden devam etti. Bu süreçte David Tennant, Matt Smith, John Hurt gibi isimleri Doctor olarak izleme fırsatı yakaladık; Billie Piper, Karen Gillan, Catherine Tate başta olmak üzere birçok yol arkadaşı tanıdık.

8- Doctor Who Tarihinde Bir İlk; 13.Doktor bir Kadın!

Yaklaşık bir hafta önce duyurulan gelişmeye göre, Peter Capaldi’den sonra Doctor rolünü üstlenecek oyuncu… bir kadın! Broadchurch, Black Mirror gibi dizilerde de rol almış Jodie Whittaker gelecek sezonda Doctor Who’da yer alacak ve dizi tarihinde bir ilk gerçekleşecek. Böylesine efsane bir diziden böyle bir adım görmek, bizce çok güzel oldu!

Siz de şimdi hiç vakit kaybetmeden Doctor Who evreninin o büyülü, fantastik, heyecanlı ve eğlenceli dünyasında yerinizi alın. TARDIS, sizi zaman ve uzayda herhangi bir yere götürmek için bekliyor.